Acțiuni filantropice organizate de militarii lugojeni

Batalionului 183 Artilerie Mixtă General ,,Ion Dragalina” Lugoj este atent zilele acestea și își îndreaptă privirile și asupra generațiilor din care fac parte părinții și bunicii noștrii. În acest sens, la inițiativa domnului comandant Col. Ion Teca, împreună cu Asociația Militar Culturală ,,Sfântul Gheorghe” și Clubul Lions ,,Ana Lugojana” a fost demarată o acțiune social-filantropică la Căminul de Seniori „Anita Heim”, unde au fost distribuite alimente necesare bunei funcționări a bucătăriei instituției, precum și diferite daruri ce au fost împărțite vârstnicilor. Bătrânii au fost încântanți și de colindele interpretate de către militarii lugojeni și de către oaspeții de la Ansamblurile ,,Perla Banatuluiși ,,Voinicelul”. Grupurilor amintite s-a alăturat și solistul de muzică populară Dorin Biriș (Coșbuc).

Activitatea a luat sfârșit printr-un dialog între oaspeți și bătrânii instituționalizați în acest cămin. Acțiunea militarilor vine în urma unei activități de donare de sânge ce aavut loc zilele trecute la Spitalul Municipal ,,Dr. Teodor Andrei”, în urma căreia participanții au donat din proprie inițiativă tichetele valorifice primite pentru acțiuni caritabile. Piatra de temelie pentru Căminului de seniori ,,Anita Heim” a fost pusă în anul 1992,iar doi ani mai târziu, instituţia a început să funcţioneze, inaugurarea având loc la 23 martie 1994 când și-a deschis şi porţile pentru bătrânii care nu maiputeau fi ajutaţi de familiile lor. La ora aceea, Lugojul nu dispunea de uncămin de bătrâni, toţi vârstnicii asistaţi fiind transferaţi la Centrul de laGăvojdia. În momentul de față instituția are în grijă un număr de 22 depersoane.

Comments are closed.