Binecuvântare arhierească pentru credincioșii Parohiei Sânandrei Colonie

Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului, a fost prezent  în Duminica a 7-a după Rusalii în mijlocul credincioșilor din Parohia Sânandrei Colonie, Protopopiatului Timişoara II. Înaltpreasfinţia Sa a participat, în biserica cu hramul „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul”, la Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de un sobor de preoți. În cuvântul de învăţătură, Mitropolitul Banatului a vorbit despre învăţăturile desprinse din pericopa evanghelică duminicală de la Sfântul Evanghelist Matei (9, 27-35), ce istoriseşte vindecarea a doi orbi şi a unui mut din Capernaum. Înaltpreasfinţia Sa a arătat că minunile săvârşite de Hristos ne pun înainte, pe de-o parte, suferinţele şi neputinţele omeneşti, iar, pe de altă parte, iubirea milostivă a lui Dumnezeu faţă de întreaga Sa făptură. În acest sens, Chiriarhul a subliniat întâietatea celor duhovniceşti înaintea celor trupeşti, evidenţiind că  cei doi orbi din evanghelie au dobândit mai întâi vederea cea duhovnicească, cea care i-a încredinţat de dumnezeirea Celui ce făcuse minuni mari şi neasemănate în Capernaum. În continuare, Părintele Mitropolit Ioan a sfințit icoanele din mozaic din exteriorul bisericii și a binecuvântat lucrările, aflate în curs de finalizare, de la casa parohială. La final, părintele paroh Teodor Cocan a adus Mitropolitului Banatului cuvinte de mulțumire pentru bucuria adusă credincioșilor și pentru grija deosebită față de această comunitate parohială.