Biserica din Remetea Mare, refăcută după furtuna devastatoare din toamna anului 2017

În urma furtunii violente din toamna anului trecut, cu rafale de vânt puternice ce au atins pe alocuri viteza de peste 100 km/h, turla bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea timișeană Remetea Mare a suferit imense pagube materiale, fiind complet deteriorată. După 7 luni de la acel eveniment fulminant, timp în care preotul paroh Vasile Ciotău, împreună cu întreaga comunitate, dar și cu autoritățile locale, a trudit la refacerea și redarea strălucirii de odinioară a acestui edificiu sacrosanct ce datează din 1911, a venit și ziua încununării eforturilor considerabile ale tuturor binefăcătorilor, care s-au raliat pentru renașterea speranței și împlinirea unui imperios ideal.

Astăzi, în Sfânta și Marea Zi de Marți din Postul Sfintelor Paști, la bucuria credincioșilor din Remetea Mare s-a alăturat și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, care, împreună cu părintele paroh și reprezentanții autorităților locale, a asistat atât la ridicarea și punerea noii turle pe lăcașul de cult, cât și la fixarea Sfintei Cruci în punctul cel mai înalt al bisericii.

În urma tuturor lucrărilor realizate prin împreună-lucrarea credincioșilor, biserica din Remetea Mare devine, astfel, nu numai un rod al faptelor de credință, ci și o expresie a unității de credință și, nu în ultimul rând, un simbol al împlinirii unui deziderat.

dav

dav

dav

 

Comments are closed.