Boboteaza, la Mănăstirea Partoș

Praznicul Botezului Domnului este unul dintre cele mai importante, mai frumoase si mai iubite sarbători crestine, cu semnificații duhovnicești deosebite. Botezul Domnului este prefigurarea pogorârii Sale în apele negre ale morții, pentru a lua asupra lui păcatele și suferințele noastre. Boboteaza devine, astfel, momentul în care cerul și pământul se întâlnesc; cele de jos se curățesc si se reînnoiesc prin întâlnirea cu cele de sus. 


Această sfântă zi a fost prăznuită, în chip special si cu multă bucurie, la Mănăstirea Partoș. În prezența unui  mare număr de credincioși a fost săvărșită Sfânta Liturghie, urmată de sfințirea cea mare a apei. După primirea binecuvântării prin stropirea cu apa sfințită, s-a format tradiționala procesiune de Bobotează care, intonând troparul praznicului, a mers până la „Iordanul” care mărginește satul – râul Bârzava, unde au fost binecuvântate apele acestuia. Tot în procesiune, credincioșii s-au întors la mănăstire, unde au mulțumit lui Dumnezeu. Bucuria acestei sărbători a fost sporită si prin minunata atmosferă de iarnă, dată de vremea de afară, de albul care a umplut sufletele tuturor.

Comments are closed.