Bucurie duhovnicească în Parohia Dumbrăviţa Banat II

Sâmbătă, 11 noiembrie, a fost o zi de mare bucurie duhovnicească în Parohia Dumbrăviţa Banat II, care şi-a sărbătorit al doilea hram. Alături de bisericuţa de lemn – cum e cunoscută de către enoriaşi – se ridică  o nouă biserică sub ocrotirea Sfântului Mare Mucenic Mina. Pregătirile au început de vineri seara, cu slujba Vecerniei urmată de Litie şi Utrenie, oficiate de Preasfinţitul Paisie Lugojanul, împreună cu un Sobor de preoţi şi diaconi, însoţiţi în slujire de corul de muzică  psaltică al Facultăţii de Teologie, condus de diac. dr. Ionuț Arderean. În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Paisie s-a oprit asupra minunilor săvârşite de Sfântul Mina şi i-a povăţuit pe credincioşi să se roage acestuia nu doar pentru a cere grabnic ajutor în găsirea bunurilor pierdute, ci şi pentru a-l lua drept pildă de statornicie, încercând să ducă mereu la îndeplinire promisiunile făcute Sfinţilor.

Sâmbătă, de la ora 9,00, pr. Paroh Adrian Craşovan şi diac. Adrian Borlea au slujit Sfânta Liturghie împreună cu părinţii invitaţi – protos părintele Marcel Vlaicu, părintele Adrian Nicola de la biserica din Dumbrăvița sat. La ora 11,00 întreaga obşte s-a bucurat de vizita Înaltpreasfinţitului Mitropolit Ioan, care a slujit slujba Acatistului Sfântului Mare Mucenic Mina chiar pe fundaţia noii biserici. Toţi cei implicaţi – preoţii, primarul Dumbrăviţei, arhitectul, echipa de constructori, enoriaşii – au citit rugăciunile închinate Sfântului, într-o atmosferă sărbătorească. La final, Părintele Mitropolit Ioan a apreciat suportul autorităţilor locale şi i-a încurajat pe participanţi să sprijine în continuare, după puteri, ridicarea noului lăcaş ce va străjui intrarea în comună.

Comments are closed.