Bucurie duhovnicească pentru credincioșii Parohiei Beregsău Mic

Credincioșii Parohiei Beregsău Mic din Protopopiatul Timișoara I au avut parte în Duminica a 33-a după Rusalii de momente de bucurie duhovnicească, întrucât în mijlocul lor a fost prezent Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, care a participat, în biserica cu hramul „Sfântul Prooroc Ilie Tesviteanul”, la Sfânta Liturghie, oficiată de părintele arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei și părintele paroh Nicolae Dale. După slujbă, Chiriarhul Banatului a oficiat slujba de sfințire a unei cruci sculptată în lemn, ce va fi așezată în Sfântul Altar, în partea de Răsărit a Sfintei Mese. Întrucât cu această Duminică se începe o nouă perioadă liturgică de penitență și meditație duhovnicească, Ierarhul a rostit un cuvânt de învățătură atât despre pilda vameșului și a fariseului, cât și despre semnificația creștină a Crucii, altarul de jertfă al Mântuitorului Iisus Hristos.