Cateheză despre importanța icoanelor în Ortodoxie, la Parohia Jdioara

       Parohia Jdioara, Protopopiatul Lugoj, a organizat în ajunul Duminicii Ortodoxiei, în biserica cu hramul „ Sfinții Apostoli Petru și Pavel ” o seară duhovnicească, în cadrul căreia credincioșii au vizionat două videoclipuri despre însemnătatea și importanța icoanei în Ortodoxie și pentru fiecare creștin. 

        „Primul Videoclip, realizat de Trinitas Tv, a vorbit pe înțelesul tuturor despre cinstirea sfintelor icoane și faptul că ele nu sunt idoli, ci reprezentări vii ale Dumnezeului Celui Întrupat și Veșnic. În al doilea videoclip am văzut una din cele mai însemnate icoane românești, chiar dacă ea nu este pe teritoriul țării, ci în Sfântul Munte Athos, la Schitul Românesc Prodromu, și anume Maica Domnului „Prodromița” sau înainte-mergătoarea. Am considerat de bine să arătăm credincioșilor această icoană, pentru că din mărturia pe care o avem, chipul Maicii Domnului și al Fiului ei, nu au fost zugrăvite de mână omenească, ci printr-o minune a lui Dumnezeu. Toate acestea au fost gândite pentru a înțelege credincioșii si tinerii care au fost de față, faptul că icoana este un mijloc de apropiere către Dumnezeu, nu un idol. În concluzii am încercat să subliniem cele mai importante aspecte ale cinstirii icoanelor. Sunt convins că, în seara aceasta, am întipărit în inima credincioșilor dorul de a cinsti sfintele icoane cu mai multă râvnă, a le apara în fața iconoclastilor zilelor noastre cu argumente plauzibile”, a spus părintele paroh Vali Ungar.

Comments are closed.