Ceremonie religios-militară în urbea lugojeană

Primăria Municipiului Lugoj, în colaborare cu Batalionul 183 Artilerie Mixtă General ,,Ion Dragalina”, a organizat miercuri, 9 mai, la Monumentul „Alfa şi Omega” din Piaţa J. C. Drăgan, ridicat în memoria eroilor căzuţi pe câmpul de luptă, o manifestare dedicată acestei zile cu o triplă semnificaţie: Ziua Independenţei de Stat a României, Victoria Coaliţiei Naţiunilor Unite în cel de-al Doilea Război Mondial şi Ziua Europei.

Acţiunea a debutat cu intonarea imnului de stat al României şi oficierea slujbei religioase de către părintele Ioan Cerbu, protopopul Lugojului și părintele  Emanuel Gafiţa, preotul militar al garnizoanei Lugoj. A urmat un discurs al col. (r) Costel Mereuţă, Preşedintelui Asociaţiei Naţionale a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere „Col. Lucian Marinescu”, Filiala Lugoj, despre importanța prilejuită de aceste evenimente.

Activitatea a continuat, pe acordurile fanfarei municipal, cu ceremonia de depunere a coroanelor de flori de către: Primăria Municipiului Lugoj, Batalionul 183 Artilerie Mixtă „Gen. Ion Dragalina”, Poliţia Municipiului Lugoj, Jandarmeria Lugoj, Detaşamentul de Pompieri Lugoj, Poliţia Locală Lugoj, Asociaţia Naţională a Veteranilor de Război, Filiala Lugoj, Asociaţia Naţională a Cadrelor Militare în Rezervă şi Retragere, Filiala Lugoj, Asociaţia Naţională Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Judeţeană „Gen. bg. – erou Dimitrie Petrescu Tocineanu”, partide politice şi alţi doritori.

Evenimentul s-a încheiat cu o defilare militară în aplauzele tuturor participanților.

Comments are closed.