Clerici şi credincioşi din Arhiepiscopia Timişoarei în pelerinaj

poza - pelerinaj israel

Centrul de pelerinaje „Partoş” al Arhiepiscopiei Timişoarei a organizat, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în perioada 15-21 octombrie, un pelerinaj în Ţara Sfântă, la care au participat 50 de pelerini, între care 14 preoţi din cadrul eparhiei. Grupul a fost condus de către Preasfinţitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Cu acest prilej, au fost vizitate locurile sfinte pentru întreaga creştinătate, la Betleem, locul Naşterii Domnului, cea mai veche Biserică creştină din lume, aflată pe locul unde împăratul Constantin şi împărăteasa Elena au ridicat un locaş de cult, precum şi străvechile mănăstiri Sfântul Sava din pustiul Iudeii şi Sfântul Teodosie cel Mare. Apoi a fost vizitat Ierusalimul cu Biserica Sfântului Mormânt şi a Învierii Domnului, Muntele Măslinilor, grădina Ghetsimani, bisericile închinate Maicii Domnului din Ghetsimani şi de pe Muntele Sion, Ein Karemul, localitatea natală a Sfântului Ioan Botezătorul şi Lodul, locul în care se păstrează mormântul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă. De asemenea, pelerinii au vizitat Aşezământul românesc de la Ierihon, unde au primit cazare şi masă, bucurându-se de ospitalitate deosebită din partea maicilor care ostenesc acolo. Pelerinii au avut prilejul deosebit de a se închina la trupul neputrezit al Sfântului Ioan Iacob de la Hozeva, de a vizita partea de nord a ţării, Galilea cu Muntele Tabor, Nazaretul, Cana Galileii, Muntele Fericirilor ş.a. Momente deosebite au fost acelea în care grupul de pelerini, cu Preasfinţitul Paisie Lugojanul şi preoţii care l-au însoţit, au fost primiţi de către Preafericitul Teofil al III-a, Patriarhul Ierusalimului şi al întregii Palestine, fiecare dintre cei de faţă primind câte un dar de la Preasfericirea Sa, iar clericii o cruce de iconom-stavrofor. Bucuria a fost sporită de slujirea la Sfântul Mormânt al Domnului nostru Iisus Hristos, a Sfintei Liturghii, oficiată în noaptea de sâmbătă spre duminică, 18/19 octombrie a.c împreună cu ierarhi şi preoţi de la Patriarhia Ierusalimului, din Rusia şi din Ucraina, în prezenţa a sute de credincioşi din întreaga Ortodoxie. „Aceste binecuvântate zile de pelerinaj, au început şi s-au încheiat intotdeauna cu rugăciune, la obiectivele vizitate fiind oferite pelerinilor date biblice, istorice şi arheologice, în fiecare loc fiind citite paragrafele corespunzătoare din Noul Testament sau din Vechiul Testament. Totodată, dar frumuseţea pelerinajului a fost sporită şi de cântările, pricesnele şi imnele de laudă aduse ca ofrandă lui Dumnezeu din partea preoţilor şi a credincioşilor prezenţi”, a precizat preotul Ionel Popescu, vicar eparhial.

pelerinaj israel - mare (2) pelerinaj israel - mare (1)

Comments are closed.