Comunicat de presă

 Urmare  celor două articole apărute în publicaţia Ziua de Vest în zilele de 8 şi 9 august a.c., referitoare la tipografia S.C. Partoş SRL aparţinând Arhiepiscopiei Timişoarei, facem următoarele precizări:

– în urma anchetei interne făcute la tipografia S.C. Partoş SRL, reprezentanții Arhiepiscopiei Timișoarei, fără a aduce atingere principiului prezumției de nevinovăție, au propriile supoziții cu privire la persoana implicată în presupusa activitate infracțională, constând în punerea în circulație a biletelor false, sens în care se pun la dispoziția organelor de anchetă, pentru a le furniza informațiile apreciate ca utile în desfășurarea investigației penale;   

– persoana respectivă este în ancheta organelor abilitate, care vor administra probe în vederea aflării adevărului cu privire la activitatea infracțională comisă de angajatul tipografiei;

– menționăm că nu am fost consultaţi în legătură cu acest subiect de către redacţia publicaţiei și ne exprimăm regretul cu privire la afirmațiile eronate făcute la adresa Arhiepiscopiei Timişoarei şi a reprezentanţilor ei, care nu au cunoștință şi nu permit  desfășurarea unor activități ilegale în cadrul S.C. Partoş SRL;

– dezmințim și dezaprobăm afirmațiile tendențioase și fără nicio legătură cu realitatea, făcute de publicația Ziua de Vest cu referire la persoana Episcopului-vicar Paisie Lugojanul și a celorlalte persoane menționate;

– de asemenea, S.C. Partoş SRL își rezervă dreptul de a se constitui parte civilă în cauză, urmare a prejudiciului produs. 

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Timișoarei


Comments are closed.