COMUNICAT DE PRESĂ – PELERINAJUL FLORIILOR

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţiei Sale Ioan, Mitropolitul Banatului, şi cu purtarea de grijă a Preasfinţiei Sale Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, Centrul eparhial, în colaborare cu parohiile timişorene şi preoţii din eparhia noastră, dar şi cu susţinerea Primăriei Timişoarei, va organiza sâmbătă, 20 aprilie 2019, începând cu orele 17,00, tradiţionala „Procesiune a Floriilor”.

Programul  acestei procesiuni  va ţine seama de  următoarele precizări:

1. preoţii şi credincioşii din primul grup vor pleca la ora 17,30 din faţa bisericii parohiei Timişoara Iosefin, pe B-dul 16 Decembrie 1989, podul Traian, până la Catedrala Mitropolitană;
  2. preoţii şi credincioşii din grupul al doilea vor pleca la ora 17,15 din faţa bisericii parohiei Timişoara Elisabetin (Piaţa Crucii), pe strada Protopop Dr. George Dragomir, B-dul Mihai Viteazul, Catedrala Mitropolitană;
  3. preoţii şi credincioşii din grupul al treilea vor pleca la ora 17,40 de la Mitropolia Banatului, B-dul C.D.Loga, nr.7, până la Catedrala Mitropolitană;

La Catedrala Mitropolitană vor fi întâmpinaţi de Înaltpreasfinţia Sa, Ioan Selejan, Mitropolitul Banatului, şi de Preasfinţia Sa Paisie Lugojanul, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei, şi  de preoţii catedralei, alături de care se va oficia Vecernia cu Litie, începând cu orele 18,00.