Concursul județean de creație religioasă Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș, ediția a VI-a

 

concurs-sf-iosif


Ediția de anul acesta a Concursului judeţean de creație religioasă Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş se va desfăşura în cadrul parteneriatului educaţional dintre Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş şi Arhiepiscopia Timişoarei în conformitate cu programa şcolară la Religie ortodoxă şi cu curriculumul proiectului catehetic ,,Hristos împărtăşit copiilor”.

  1. Tema şi secţiunile concursului:

       Anul acesta tema Concursul Judeţean de creație religioasă Sfântul Iosif cel Nou de la Partoş  este “SFÂNTUL ANTIM IVIREANUL ȘI EDUCAȚIA CREȘTINĂ AZI”. Tema concursului stă în strânsă legătură cu proclamarea anului 2016 de către Patriarhia Română ca Anul omagial al educaţiei religioase a tineretului creştin ortodox şi Anul comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti.

   

Concursul va avea șase secţiuni pe tema dată:

– clasele II-IV: – memorare şi recitare de poezie religioasă;

                        – realizare de desen religios;

– clasele V-VI: – realizare de desen religios;

–  clasele  VII-VIII: – scriere şi prezentare de eseu religios;

–  clasele  V-VIII:  – interpretare de priceasnă bisericească;

                              – interpretare de cântare bisericească psaltică.

  1. Obiectivele concursului:
  2. Formarea virtuţilor creştine şi consolidarea deprinderilor de comportament religios-moral;
  3. Intensificarea colaborării dintre Şcoală, Biserică, familie și comunitate.

III. Desfăşurarea concursului:

            Grupul ţintă sunt elevii de nivel: primar şi gimnazial din şcolile şi parohiile judeţului Timiş. Desfăşurarea concursului cuprinde trei etape:

– locală: în fiecare şcoală / parohie, până la data de 3.11.2016,

– zonală: între 07.11.2016 şi 8.11.2016, în 10 centre zonale: la Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timișoara,  Parohia Ortodoxă Română ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Timișoara, Giarmata Vii, Belinț, Cărpiniș, Deta, Făget,  Lenauheim, Lugoj şi Sânnicolau Mare.

– finală, la Colegiul de Național  Artă ,,Ion Vidu” Timişoara, în data de  11.11.2016, ora 13.00.

Concursul este organizat de Arhiepiscopia Timișoarei, prin sectorul învățământ și activități cu tineretul, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș, Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timișoara, Parohia Ortodoxă Română Timișoara Fabric Est și cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Timiş, fiind inclus pe agenda culturală 2016.

Informaţii suplimentare: Centre Sf. Iosif  și Regulament concurs 

Comments are closed.