Concursul județean de creație religioasă Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș, ediția a VII-a

Icoane Sfinte este tema CONCURSULUI JUDEȚEAN DE CREAȚIE RELIGIOASĂ ,,SFÂNTUL IOSIF CEL NOU DE LA PARTOȘ”, ajuns cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Ioan, anul acesta, la ediția a VII-a.
Scopul concursului este dezvoltarea spirituală, morală, culturală a elevilor creştin-ortodocşi prin intensificarea cooperării şi colaborării în domeniul învăţământului religios preuniversitar între Biserică, şcoală, familie și comunitate.
Și anul acesta concursul va avea șase secţiuni pe tema dată:
– clasele II-IV: – memorare şi recitare de poezie religioasă;
– realizare de desen religios (în ziua concursului).
– clasele V-VI: – realizare de desen religios (în ziua concursului).
– clasele VII-VIII: – scriere şi prezentare de eseu religios.
– clasele V-VIII: – interpretare de priceasnă bisericească;
– interpretare de cântare bisericească psaltică.
De asemenea, în spiritul anului omagial, concursul este dedicat și martirilor temnițelor comuniste și se va desfăşura în trei etape:
– locală: în fiecare şcoală / parohie, până la data de 4.11.2017;
– zonală: între 06.11.2017 şi 10.11.2017, în 10 centre zonale: la Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylava” Timișoara, Parohia Ortodoxă Română ,,Sfinții Apostoli Petru și Pavel” Timișoara, Giarmata Vii, Belinț, Cărpiniș, Deta, Făget, Lenauheim, Lugoj şi Sânnicolau Mare.
– finală, la Colegiul de Național de Artă ,,Ion Vidu” Timişoara, în data de 13.11.2017 ora 13.00.
În realizarea desenelor şi a eseurilor şi în alegerea poeziilor şi pricesnelor vor fi luate în considerare următoarele aspecte legate de tema concursului: Ce este icoana? Cinstirea icoanelor este mărturisirea dreptei credințe sau a ortodoxiei. Sfinții sunt icoanele vii ale lui Dumnezeu. Cinstirea sfinților și adorarea lui Dumnezeu. Cinstirea martirilor din timpul prigoanei comuniste. Minuni săvârșite de sfintele moaște ale mucenicilor din temnițele comuniste.
Organizatori: Arhiepiscopia Timişoarei, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Liceul Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timișoara, Parohia Ortodoxa Română Timișoara Fabric Est îi așteaptă pe elevii de ciclul primar și gimnazial din județul nostru să-și manifeste talentul cultural-artistic prin participarea la cele șase secțiuni ale Concursului Județean de Creație Religioasă ,,Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș”.
Concursul este inclus pe agenda culturală 2017 a Consiliului Județean Timiș, care asigură și cofinanțarea lui.

Informaţii suplimentare: CENTRE – Sf. IOSIF VII     și    Regulament Sf. IOSIF VII

Comments are closed.