Concursul Național Catehetic – Hristos: sufletul satului meu

KODAK Digital Still Camera

          În data de 6.05.2019 cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit  Ioan și sub coordonarea părintelui consilier Nichifor Tănase, consilier al Sectorului Învățământ,   s-a desfășurat la Centrul Eparhial  al Arhiepiscopiei Timișoarei faza eparhială a Concursului Național Catehetic – Hristos: sufletul satului meu.

         În primă fază s-au jurizat cinci portofolii, adică portofoliile câștigătoare la faza pe protopopiat din următoarele parohii: Comloșu Mare, Timișoara Blașcovici, Timișoara Fabric Est, Făget I și  Cebza, Clopodia și Stamora Germană. Iar apoi s-au jurizat celelalte proiecte câștigătoare, locurile II și III, la faza pe protopopiat.

         Din juriu au făcut parte următoarele persoane: Lector dr. Silvia Trion (Facultatea de Arte și Desing), Prof. Andrea Constantin (Liceul Teologic Ortodox Sf. Antim Ivireanul; Prof. Limba și Literatura Română), Prof. Elena Marica (Școala Gimnazială Iecea Mare; cu responsabilități etnografice și folclorice) și Prof. Zoran-Daniel Dușcă ( Școala Gimnazială Tomnatic – Prof. de Religie).

       În urma jurizării proiectul ,,Spiritualitatea, firescul satului românesc” al parohiilor: Cebza, Clopodia și  Stamora Germană a fost desemnat câștigător, obținând  392 de puncte. În ordinea punctelor obținute,  locul doi a fost ocupat de proiectul ,,Iisus Hristos – sufletul satelor bănățene” al Parohiei Timișoara Fabric Est și al Colegiului Național Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timișoara cu 383 puncte, iar locul trei a fost obținut de  proiectul ,,Hristos,sufletul satului meu” al Parohiei Timișoara Blașcovici cu 373 puncte. 

        De asemenea juriul a acordat un Premiu Special al Juriului proiectelor următoarelor parohii: Comloșu Mare, Saravale, Gătaia Colonie, Timișoara Cetate și Liceul Teoretic „Nikolaus Lenau” Timișoara, Timișoara Martirilor și Școala Gimnazială nr.25 Timișoara,  Timișoara Fabric Sf. Ilie și Liceul Teoretic William Shakespeare și Birda

        Totodată  în urma evaluării  juriul a acordat și mențiuni proiectelor următoarelor parohii: Făget și Liceul Teoretic ,,Traian Vuia” Făget, Deta, Jimbolia, Teremia Mare și Sat Chinez; la faza pe protopopiat și proiectul Parohiei Mașloc a obținut un premiu Special al Juriului.

        La proiectul câștigător au lucrat trei parohi din grupurile catehetice sinoptice din Protopopiatul Deta. Modul acesta de lucru în grupuri sinoptice este o inițiativă Sectorului Învățământ din anul 2018.

        Proiectul ,,Spiritualitatea, firescul satului românesc” al parohiilor: Cebza, Clopodia și  Stamora Germană realizat sub coordonarea și îndrumarea preoților Ene Ciprian ( Cebza), Crăciunescu Marius (Clopodia) și Popovici Georgian ( Stamora Germană) a fost unul cuprinzător: de creație, de artă, de cultură și filantropie și în același timp de îmbinare a vieții religioase, etnografice și folclorice a satului bănățean adunat în jurul Bisericii și a Mântuitorului Iisus Hristos.

      Despre activitate catehetică  din cadrul acestui concurs național părintele consilier Nichifor Tănase ne-a mărturisit : ,, … printre ideile directive, care au subordonat activitatea catehetică a Bisericii bănățene din anul acesta, putem sublinia: țăranul român purtătorul tradiției și spiritualității creștin-ortodoxe, satul tradițional bănățean – matrice cosmică, troițele de la răscruci de drumuri, colțul de rugăciune al casei tradiționale, simboluri ale portului tradițional românesc din regiunea Banatului (costume care poartă semnul sfintei cruci și alte elemente de natură spiritual-sacramentală), totul sub semnul Luminii lui Hristos și al Crucii neamului românesc. Bantul s-a aflat întotdeauna la o „răscruce a vânturilor” istoriei, dar, sub semnul Sfintei Cruci, diviziunile și dezbinările între semeni sunt mereu anulate prin „purtarea sarcinii (crucii)” sau acceptarea celuilalt în dragostea lui Hristos.”

       Cu ajutorul lui Dumnezeu în Arhiepiscopia Timișoarei prin implicarea preoților responsabili cu cateheza, a profesorilor de Religie și a altor cadre didactice, a părinților și a altor credincioși  la  activitățile Concursului Național Catehetic – Hristos: sufletul satului meu au participat 600 de copii din 18 parohi și s-au realizat 16 proiecte.

Comments are closed.