Concursul  “Sfântul  Iosif cel  Nou de la Partoş”, Ediţia a VI-a – faza zonală, comuna Lenauheim

img_20161107_165433-mediumÎn data de 7 noiembrie 2016, s-a desfăşurat  în comuna Lenauheim Concursul “Sfântul  Iosif cel  Nou de la Partoş”, ediţia a VI-a. Cu această ocazie au fost invitate să participe 15 parohii cu copiii din următoarele  şcoli : ŞCOALA GIMNAZIALĂ BEBA VECHE, GRUP ŞCOLAR AGRICOL BILED, ŞCOALA GIMNAZIALĂ BULGĂRUŞ, ŞCOALA GIMNAZIALĂ CHEGLEVICI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ COMLOŞU MARE, ŞCOALA GIMNAZIALĂ COMLOŞU MIC, ŞCOALA GIMNAZIALĂ GOTTLOB, ŞCOALA GIMNAZIALĂ GRABAŢI, ŞCOALA GIMNAZIALĂ IECEA-MARE, ŞCOALA GIMNAZIALĂ IECEA-MICĂ, ŞCOALA GIMNAZIALĂ LENAUHEIM, ŞCOALA GIMNAZIALĂ NERĂU, ŞCOALA GIMNAZIALĂ ŞANDRA, ŞCOALA GIMNAZIALĂ TEREMIA MARE, ŞCOALA CU CL.I-IV TEREMIA-MICĂ.

Concursul a început la ora 14,00 şi a fost împărţit pe mai multe secţiuni: desen religios, eseu, cântare şi poezie religioasă. Tematica abordată a fost aleasă dintre următoarele: Ce este educația creștină? Care este scopul învățăturii creștine? Iisus – Învățătorul Dumnezeiesc al creștinilor? Rostul orei de Religie în școală; Viața şi slujirea Sfântului Antim Ivireanul; Activitatea tipografică şi culturală a Sfântului Antim Ivireanul; Mucenicia Sfântului Antim Ivireanul; Sfântul Antim Ivireanul – model de trăire şi răspândire a învățăturii creştine pentru creştinii de azi.

Activitatea a avut loc sub coordonarea părintelui paroh Aurelian Ciucur şi a profesorilor de religie ortodoxă Duşcă Zoran şi Duşcă Andreea. In cadrul acestei etape au participat căştigătorii premiului I ai fiecărei secţiuni din şcolile menţionate mai sus. Juriul a fost compus din Pr. Protopop Marius Podereu, Pr. Ilie Cristea, Prof. Cornelia Petcov şi Andreea Pascu coordonatoare a Centrului Pentru Copii “Sfânta  Maria” din Sânnicolau Mare.

Desfăşurarea  concursului s-a realizat conform programului stabilit, iar copiii care au luat premiul I vor participa la etapa următoare, adica faza judeţeană a concursului. Toti copiii au fost foarte bine pregătiţi şi astfel s-a putut observa cu uşurinţă munca în echipă a preotului şi a profesorului de religie. Putem spune ca astfel de activităţi incurajeaza si copiii dar si parintii spre a lucra cele placute lui Dumnezeu.  La finalul Concursului toti copiii au plecat bucuroşi deoarece fiecare a mers acasă cu un premiu şi cu dorinţa de a participa şi anul viitor la acest concurs minunat. Concursul este cuprins pe agenda culturală a Consiliului Judeţean Timiş.

img_20161107_140845-medium img_20161107_164254-medium img_20161107_164538-medium img_20161107_164911-medium