Concursului naţional eclezial “ Lăudaţi pe Domnul”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Nicolae Corneanu, Mitropolitul Banatului în data de 15 octombrie a.c. începând cu ora 18.00 va avea loc la Timişoara etapa mitropolitană a Concursului naţional eclezial “ Lăudaţi pe Domnul”.

Acest eveniment se va desfăşura în biserica cu hramul “Naşterea Maicii Domnului” a Parohiei Timişoara Iosefin, din Piaţa Mocioni Nr. 9.

La concurs vor participa coruri ce aparţin eparhiilor din cadrul Mitropoliei Banatului.
Fiecare eparhie va delega un cor sau un grup coral care va susţine programul impus.
Juriul Concursului va fi format din profesori de muzică din centrele universitare de la Cluj, Oradea şi Sibiu.

Corul sau grupul coral de pe locul I va reprezenta Mitropolia Banatului la etapa naţională, ce va avea loc la Palatul Patriarhiei în data de 27 octombrie a.c.