Conducerea Uniunii Primarilor din Banatul istoric, la Reședința mitropolitană din Timișoara

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, a primit zilele trecute, la Reședința mitropolitană din Timișoara, conducerea Uniunii Primarilor din Banatul istoric. În cadrul întâlnirii s-au pus bazele unui protocol de colaborare, în vederea eficientizării misiunii pastorale a Bisericii în arealul social. De asemenea, pe parcursul acestui dialog bilateral s-au evidențiat problemele cu care se confruntă societatea românească, care, nu de puține ori, resimte frământări diverse și multiple, generate de criza economică și/sau spirituală, identificându-se și propunându-se, totodată, soluții eficiente în curs de aplicare, indispensabile pentru remedierea lor.

Conducerea Uniunii Primarilor din Banatul istoric este formată dintr-un președinte și câte doi vicepreședinți din județele Timiș, Arad, Caraș-Severin și Hunedoara.

Comments are closed.