Conferința Internațională de Teologie Ortodoxă „România Mare – Gradina Maicii Domnului şi Patriarhul Teologiei şi Spiritualităţii româneşti, Dumitru Stăniloae”

Cu prilejul împlinirii a 25 de ani de învățământ teologic în Timișoara, la începutul lunii octombrie a anului în care România sărbătorește 100 de ani de la formarea României moderne, la Universitatea de Vest din capital Banatului, s-a desfăşurat conferinţa internaţională cu tema: „România Mare – Gradina Maicii Domnului şi <<Patriarhul>> Teologiei  şi  Spiritualităţii româneşti, Dumitru Stăniloae. Evenimentul a avt scopul de a celebra viața și opera Părintelui Dumitru Staniloae, care a trecut la Domnul cu 25 de ani în urmă, dar și de a evidenția, în aceste vremuri, nevoia de educație teologică înrădăcinată în puncte spirituale de referință ale teologiei ortodoxe: biblice, ascetice și mistice.

 

Această manifestare ştiinţifică, de înaltă ținută academică, a reunit cercetători și  profesori de teologie de la universităţi celebre ale lumii: Andrew Louth (Durham University), Sebastian Brock (Oriental Institute of Wolfson College, University of Oxford), Alexandr Golitzin (Marquette University), Elisabeth Theokritoff (Institute for Orthodox Cristian Studies of Cambridge), Chrysostom Koutloumousianos (Heythrop College, University of London), Eirini Artemi (Hellenic Open University&Israel Institute of Bible Studies from Hebrew University of Jerusalem), Marius Portau (Patristic Institute Augustinianum, Roma), Ștefan Toma (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel), Lucian Turcescu (Concordia University, Montreal), Viorel Coman (University of Leuven), Demetrios Bathrellos (Institute for Orthodox Cristian Studies of Cambridge), Calinic Berger (Catholic University of America), Silviu Bunta (University of Dayton, Ohio), Nicolaos Loudovikos (University Ecclesiastical Academy of Thessaloniki), Avgoustinos KKaras (University of Nicosia, Cyprus), Cătălin Ștefan Popa (Philipps-Universität Marburg), dar şi din România: Cristinel Ioja (Facultatea de Teologie din Arad), Valentin Vesa (Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca), Nicolae Moșoiu (Facultatea de Teologie din Sibiu), Ioniță Apostolache (Facultatea de Teologie din Craiova), Nathanael Neacșu (Facultatea de Teologie din Iași), Ovidiu Sferlea (Facultatea de Teologie din Oradea), Daniel Munteanu (Otto-Friedrich-Universität Bamberg&Facultatea de Teologie din Târgoviște), Ioan Mihoc (Universitatea „Eftimie Murgu” din Reșița), Adrian Covan (Universitatea de Vest din Timişoara).

Pleiada referenților au evidențiat multiple aspecte ale teologiei celui mai mare teolog român, subliniind că bogata operă a părintelui Dumitru Stăniloae este o teologie vie, ce se afirmă ca una din creațiile majore ale gândirii creștine din a doua jumătate a secolului XX. Totodată, manifestrea științifică a subliniat faptul că forța unității în istoria poporului român și principalul izvor spiritual în modelarea identității sale naționale și spirituale a fost credința ortodoxă. Toate lucrările prezentate vor fi cuprinse într-un volum ce va fi, cu siguranţă, o importantă sursă de studiu pentru toți studenţii teologi și nu numai.

Conferința internațională „România Mare – Gradina Maicii Domnului şi <<Patriarhul>> Teologiei  şi  Spiritualităţii româneşti, Dumitru Stăniloae” a fost organizată de Arhiepiscopia Ortodoxă a Timișoarei în parteneriat cu organizațiile internaționale și locale: Institutul de Studii Creștine Ortodoxe Cambridge, Academia Română – Filiala Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest Timișoara și cu sprijinul Consiliului Judeţean Timiş.

Comments are closed.