Conferința internațională SoCareNet, la Timișoara

În zilele de 25-27 septembrie s-a desfășurat la Timișoara Conferința internațională SoCareNet aflată la ediția XX, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș în cadrul progamului Agenda Culturală 2019. Tema propusă pentru anul acesta este  – Planificarea financiară – Dezvoltarea serviciilor sociale in Europa – ­și reprezintă categoric o preocupare și o responsabilitate a tuturor instituțiilor furnizoare de servicii sociale și medicale, prezente.

Evenimentul a debutat în prima seară, miercuri 25 septembrie, în sala festivă la sediul Mitropoliei Banatului, gazdă fiind Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan, alături de dl. Walter Thorsten directorul Institului Diakoneo din Neundettelsau, Germania și de delegați, precum Mrs. Lara Tassan Zanin de la Banca Europeană de Investiții, dl. Sindre Skeie de la Eurodiaconia Bruxelles ori dl. Ovidiu Ganț membru în Parlamentul României. În cadrul conferinței s-a vizualizat și mesajul video al prof. dr. Mathias Hartmannva, Rectorul Insitutului Pastoral din Neuendettelsau.

„Să ne ajute bunul Dumnezeu să facem din Europa un organism viu și creștin prin aceste programe, servicii, proiecte și acțiuni social-filantropice, care se derulează prin rețeaua SoCareNet. Mulțumim Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, care se îngrijește ca acest sector să fie cât mai dinamic, prin Federația Filantropia, care are o reputație foarte bună. Prin experiența acumulată și de credibilitatea de care se dă dovadă, aceasta poate într-un viitor să beneficieze și de fonduri guvernamentale, pentru a fii cât mai apropate de nevoile semenilor aflați în nevoi”, a precizat Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului.

Legatura vie dintre Timișoara și Neundettelsau din ultimii 15 ani a făcut posibilă și organizarea Conferinței SoCareNet 2019 în orașul de pe Bega.

Parteneriatul dintre instituiile diaconale ale Bisericii Evanghelice și cele filantropice ale Biserici Ortodoxe Române, din ultimii ani, a adus beneficii substanțiale persoanelor aflate în dificultate, atât în ceea ce privește întemeierea unor noi servicii sociale ori susținearea altora existente, cât și în dotarea cu echipamente medicale de calitate ori formarea profesională a personalului de specialitate.

Conferința s-a desfășurat în zilele de 26 și 27 septembrie la Biblioteca Central Universitară Eugen Todoran din cadrul Universității de Vest din Timișoara, unde au fost prezentate materialele relevante pentru tema propusă, iar toți cei 60 de invitați din 11 țări au reușit să împărtășească din experiența proprie.

SoCareNet reprezintă o rețea reprezentativă de furnizori de servicii socio-medicale și educațională la nivel european, organizații ce aparțin Bisericii Evanghelice din Europa și partenerilor din Romania cu precădere din Timișoara, Cluj, Salaș ș.a.

Organizatorii prezentei ediții sunt Diakoneo alături de Mitropolia Banatului și Fundația Filantropia Timișoara.