Conferință preoțească de primăvară în protopopiatul Deta

În Anul Omagial al Satului românesc, prima conferință preoțească din Protopopiatul Deta a fost organizată și susținută în parohia Gătaia cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului și prin grija PC Părinte Călin Negrea, parohul bisericii cu hramul ,,Învierea Domnului” din localitate. În vremea când în Gătaia ființa Protopiatul Ortodox în timpul existenței raionului Gătaia, aici au fost organizate și conferințele preoțești și de îndrumare misionară a clerului. Presa bisericească amintește de o Conferință Interconfesională pentru Pace susținută în 1956 de preotul Gheorghe Pleavă.

Conferința cu tema: ,,Anul Omagial al Satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari)” a debutat cu slujba de Te Deum cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei. Au slujit cu acest prilej preoții Ioan Sălvan de la parohia Folea, Ciprian Boșca de la parohia Banloc și Călin Negrea de la parohia Gătaia.

Prezidiul a fost format din PS Paisie Lugojanul, P.On. Părinte Zaharia Pereș, consilier cultural al Arhiepiscopiei Timișoarei și P.On. Părinte Ioan Prisăcean, protopopul Detei. Conferința a fost pregătită și susținută de Preaonoratul Părinte Protopop și a vizat valoarea satului românesc concretizată în etnografie și folclor, mai ales prin prezența Mântuitorului Iisus Hristos în satul spiritual satul românesc. Pentru a-și întări argumentarea, conferențiarul a apelat la mărturii religioase și literare de netăgăduit ale unor personalități precum: Părintele Iustin Pârvu, Lucian Blaga, Liviu Rebreanu, Părintele Dumitru Stăniloae, etc..

Preoții au vorbit despre situația satului bănățean pregătind medalioane ale unor preoți, învățători și primari din satele Prototopiatului Deta. Astfel, PC Părinte pensionar Adam Rugaci a întărit faptul că problema majoră a satului o reprezintă astăzi depopularea. Părintele Rugaci a amintit de un bănățean uitat, născut la Murava: profesorul de muzică Gheorghe Lazăr; Ieremia Oancea de la parohia Moravița a prezentat viața și activitatea a doi profesori: Ofelia și Ioan Iucuț care au slujit Școala din Moravița în perioada anilor 1972-2007. Preotul Florin Groza de la parohia Jebel a ilustrat două personalități locale: protopopul Martin Șuboni și profesorul de teologie Vasile Loichița; preotul Emanuel Popescu de la parohia Ciacova i-a amintit pe protopopul Augustin Ghilezan și scriitorul Dositei Obradovici. Părintele Ciprian Ene a mărturisit despre preotul Crăciun Opre, paroh în Cinciș și ucenic al Părintelui Arsenie Boca.

De asemenea, au fost organizate două expoziții tematice: una de fotografie intitulată ,,Icoana Satului românesc” și alta de tipărituri sătești: cărți și reviste. Fotografiile reprezintă vatra satului românesc din 1931, iar publicațiile, volume monografice închinate unor așezări, instituții, reviste și personalități. Din cele 49 de exponate se referă la zona Deta și satele limitrofe: Birda, Gătaia, Ferendia, Livezile, Macedonia, Obad, Partoș, Petroman, parohia Colonia Gătaia. S-au regăsit în cadrul expoziției revista de cultură și religie rurală ,,Arhanghelul” din Birda și medalioane ale unor condeieri din Gătaia și Giroc între care Protopopul și scriitorul Mihail Gașpar (1881-1929). Totodată, s-au evidențiat și alte trei publicații din Protopopiatul Deta: ,,Lumină lină” (2007-2011), ,,Vatra satului” (Ferendia) și ,,Arhanghelul”.

În partea a doua a întâlnirii au fost dezbătute probleme religioase și administrative întâlnite în slujirea pastorală la parohie.