Conferințe prepascale 2017

În perioada 9 martie – 6 aprilie specializarea de Teologie Ortodoxă a Facultății de Litere, Istorie și Teologie din cadrul Universității de Vest din Timișoara și Asociația Studenților Creștin Ortodocși – Filiala Timișoara, organizează ciclul de comunicări prepascale, cu genericul: Iconologia și Iconografia – Tezaurul Ortodoxiei.

Conferințele se vor desfășura după următorul program:

9 martie – Simbolul dogmatic al icoanei, pr asist. dr. Adrian Covan

16 martie – Conceptul de icoană inmologică, pr. conf. dr. Constantin Jinga

23 martie – Iconarii bănățeni, cercetător dr. Sabina Pârvulescu

30 martie – Iisus Hristos ca icoană în lumina Sfinților Părinți, Arhimandrit Melchisedec Ungureanu

2 aprilie – Creștinismul în catacombe, IPS Ioan, Mitropolitul Banatului

6 aprilie – Lumină în Lumină, artist plastic Silviu Oravitzan

Fiecare conferință va fi însoțită de imnuri adecvate perioadei Postului Mare, în interpretarea corului Facultății de Litere, Istorie și Teologie, dirijat de diacon asist. dr. Ion Alexandru- Ardereanu.

Comments are closed.