Denia Canonului Sfântului Andrei Criteanul

Sute de credincioși timișoreni  au participat Miercuri seară, Catedrala mitropolitană din Timișoara, la Denia Canonului cel Mare al Sfântului Cuvios Andrei Criteanul. Sfânta slujbă a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, împreună cu un sobor de preoți. La finalul deniei, printr-un dialog maieutic, Mitropolitul Banatului, împreună cu părintele conf. univ. dr. Gavril Trifa, de la Catedra de Teologie a Facultății de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara, au reliefat semnificațiile duhovnicești ale acestei creații imnologice, ce cuprinde, în cele 250 de tropare, întreaga lege morală a Vechiului și Noului Testament.

Canonul cel Mare al Sfântului Andrei, Arhiepiscop de Gortyna (dioceză a Mitropoliei Cretei), se citeşte fragmentar în primele patru zile ale Postului Sfintelor Paşti, iar intergal doar miercuri seara în săptămâna a V-a a Postului. Slujba are o semnificație aparte în viața liturgică a credincioșilor, fiind deopotrivă o meditație biblică și o rugăciune de pocăință, ce pune în atenție viața omului de la vechiul Adam până la Hristos, Noul Adam.

Comments are closed.