Depunerea jurământului de către o nouă generaţie de absolvenţi ai Facultăţii de Teologie din Timişoara

În ziua de vineri 5 iulie, în sala festivă a Centrului eparhial, a avut loc susţinerea tezelor de licenţă de către absolvenţii promoţiei 2018-2019 ai Facultăţii de Teologie din Timişoara, care s-a desfăşurat în prezenţa Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Ioan al Banatului şi a cadrelor didactice. Imediat după acest moment, în biserica din incinta reşedinţei mitropolitane a avut loc o slujbă de Te Deum în cadrul căruia absolvenţii au depus obişnuitul jurământ de credinţă faţă de Dumnezeu, Biserică şi autoritatea bisericească. Chiriarhul eparhiei noastre a fost de faţă şi la acest moment şi a rostit un cuvânt de învăţătură.