Devenind asemenea îngerilor în întregime „lumină, față, ochi” – spiritualitate și estetică la Muzeul Catedralei din Timișoarei

Arhiepiscopia Timișoarei, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, organizează în această perioadă o expoziție de artă cu tema „ÎNGERII COPILĂRIEI” în cadrul Muzeului Catedralei Mitropolitane din Timișoara. Deschiderea oficială a avut loc în data de 7 iunie, ora 16.00, cu participarea Înaltpreasfinției Sale, Ioan, Mitropolitul Banatului. Au vorbit în deschidere Părintele Consilier Cultural Zaharia Pereș, urmat de cel al organizatorului expoziției Preot Nichifor Tănase, consilier Învățământ și activități cu tineretul, moderatorul vernisajului. Au fost invitați să participe, ca parteneri ai evenimentului implicați activ în organizarea acestuia, membrii ai Uniunii Artiştilor Plastici din Timișoara, artiști pastici și iconari ale căror lucrări au fost selectate pentru vernisaj. Panotarea și vernisarea propriu-zisă a fost apanajul curatorului Muzeului Catedralei Mitropolitane, monahia Nicoleta Ploșnea și Eugen Barzu, artist plastic, a celor doi lectori universitari din cadrul Facultății de Artă și Design din Timișoara, Gabriel Kelemen și Silvia Trion (Râncu), care au avut, de asemenea, lucrări expunse și au reprezentat, prin prezența lor, pe cel de al doilea partener principal al evenimentului, împreună cu . Condițiile de participare au ținut de natura evenimentului, publicul căruia i se adresează și locul de desfășurare. Astfel, am așteptăm lucrări realizare în perioada de debut (de interes special, chiar cele din copilărie) în tandem cu o lucrare recentă a aceluiași autor, pentru a sugera evoluția artistică de la revelația pură a debutului până la elaborarea ulterioară a energiei creatoare care s-a manifestat în lucrări consecrate. Fiind un eveniment dedicat copilăriei, publicul participant la vernisaj (elevi, studenți, artiști plastici) a dorit să surprindă momentul declanșării actului creator și răspunsul ulterior al artistului la chemarea artei sale. Hierofania începutului carierei și sacralitatea angelică a trimiterii de către Dumnezeu a harului creator au determinat conceperea cadrului evenimentului sub denumirea generică de „Îngerii Copilăriei”.

În cadrul expoziției au expus lucrări de pictură și sculptură 40 de artiști plastici și iconari, cu participarea extraordinară a maestrului Silviu Oravitzan. Printre participanții la expoziție ne-am bucurat și de prezența artistei plastice din Franța, Charlotte Guitard, cu studii de Artă Plastică la Sorbona, la „Université Paris 1, Panthéon Sorbonne, Arts plastiques et Sciences de l’Art”. De asemenea, alături de artiștii plastici timișoreni, au participat cu lucrări premiate în cadrul diferitelor concursuri elevi de la Școala Generală nr. 30 și Școala Ortodoxă „Sf. Antim Ivireanul” din Timișoara, Atelierul de pictură „Buna Vestire” al Catedralei Mitropolitane, Centrul de pictură „Sf. Apostol și Evanghelist Luca”, parohia Timișoara-Blașcovici.

Sala Muzeului Mitropolitan a găzduit două pavilioane expoziționale, realizate de către studentul la arhitectură Miron Darius, într-o viziune personală care a împărțit spațiul expozițional în două structuri (simbolistica bisericii luptătoare, aflată sub semnul crucii prezente în lucrarea maestrului Silviu Oravitzan și cea a bisericii triumfătoare sub semnul unei lucrări ispirate din Icoana Sfintei Treimi a lui Rubliov realizată de pictorul iconar Florin Avram) separate de o lucrare de sculptură din patru aripi serafimice (încă două situate în apofatic) a domnului Eugen Barzu, cu titlul „Îngerul Copilăriei – Icoana Vieții”. Semnificația generală pe care o implica gestionare arhitecturală a spațiului trimite la mijlocirea îngerilor în spațiul dintre imanent și transcendent. Corul „Sfântul Ierarh Nicolae” al Facultății de Teologie din Timișoara și solista Iuliana Câmpean au generat cadrul liric al evenimentul. Alături de prezentarea lucrărilor făcute de către criticul de artă, lector universitar doctor Gabriel Kelemen în cheia relației dintre spiritualitate și estetică, au luat cuvântul prezentând lucrările expuse în cadrul vesnisajului: doamna Director Daniela Gomboș din partea Uniunii Artiștilor Plastici, lector univ. dr. Silvia Trion din partea Facultății de arte și Design, student arhitectură Darius Miron. Cuvântul de încheiere i-a apărținut Înaltpreasfinției Sale, Părintelui Mitropolit Ioan care a subliniat efortul sinergetic dintre harul lui Dumnezeu și actul artistic creator în elaborarea unei opera de artă.

Lucrările expuse în perioada 7 iunie – 21 iulie, vor fi cuprinse într-un catalog care va fi tipărit la Tipografia Arhiepiscopiei Timișoarei.