Duminica a XVII-a după Rusalii

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, a fost prezent în Duminică, 10 februarie, în mijlocul credincioșilor timișoreni, participând la Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoți în Catedrala Mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi” din Timișoara. După otpustul slujbei, Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, explicând pericopa evanghelică de la Sfântul Apostol și Evanghelist Matei, în care se narează minunea vindecării fiicei cananeencei din părțile Tirului și ale Sidonului.

La final, Mitropolitul Banatului, impresionat de încercările unei mame cu patru copii, aflată departe de casă, într-o situație financiară modestă, a demarat, în semn de solidaritate, o campanie de strângere de fonduri, tocmai pentru ca această credincioasă să treacă atât peste neliniștea zilei de mâine, cât și peste greutatea iernii.

Comments are closed.