Duminica dinaintea Nașterii Domnului, la Catedrala din Timișoara

În Duminica dinaintea Nașterii Domnului și ultima Duminică din Postul Crăciunului, mii de credincioși bănățeni au participat la Sfânta și Dummnezeiasca Liturghie de la Catedrala mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi” din Timișoara. Sfânta slujbă a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitului Banatului. În cadrul slujbei euharistice, foarte mulți copii și credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Ioan a rostit un cuvânt de învățătură despre importanța menționării de către Sfântul Apostol și Evanghelist Matei a arborelui genealogic al Mântuitorului Iisus Hristos. În acest sens a fost menționat faptul că, dinamica transgenerațională a familiei Mântuitorului relevă originea Sa omenească, ca urmaș al regelui David, iar partea a doua a Evangheliei subliniază originea Sa divină, ca Fiu al lui Dumnezeu întrupat, prin coborârea Duhului Sfânt asupra fecioarei Maria.

Comments are closed.