Duminica Ortodoxiei la Mănăstirea Partoș

Duminica primă a Postului Mare sau Duminica Ortodoxiei a fost sărbătorită cu multă bucurie la Mănăstirea Sfântului Iosif de la Partoș. În cadrul Sfintei Liturghii a fost citit de către părintele diacon Ionel Csudor cuvântul pastoral al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la această zi de sărbătoare, iar la finalul Liturghiei părintele stareț Varlaam a îndemnat credincioșii să fie ei înșiși icoane vii ale Dumnezeului Celui viu. „Omul e o icoană nesfârsit mai frumoasă si mai prețioasă decât orice altă lucrare materială pentru că însăși mâna Domnului l-a plăsmuit atât de minunat și a așezat peste toate ale sale pecetea chipului Său. Nici căderea lui Adam, nici păcatele personale nu au reușit să distrugă ceea ce omul are mai de preț – chipul dumnezeiesc ființând în el. Hristos prin Întruparea a coborât în icoana Sa și a restaurat-o. Chemarea este ca toți prin nevoința Postului, să readucem icoana din noi la frumusețea cea dintâi!”, a spus părintele stareț Varlaam Almăjanu.

După otpustul dumnezeieștii Liturghii a urmat, așa cum se obișnuieste de mai mulți ani,  procesiunea cu icoanele în jurul bisericilor mănăstirești și apoi rânduiala sfințirii icoanelor, pe care credincioșii le-au adus cu ei în această zi. Vremea frumoasă de afară a sporit atmosfera de bucuria a acestei zile.

Comments are closed.