Etapa zonală a CONCURSULUI JUDEȚEAN DE CREAȚIE RELIGIOASĂ ,,SFÂNTUL IOSIF CEL NOU DE LA PARTOȘ”

Săptămâna aceasta s-a desfășurat etapa zonală a concursului județean de creație religioasă Sfântul Iosif cel Nou de la Partoș, în 10 centre: la Colegiul Național Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timișoara, Parohia Timișoara Viile Fabric, Dumbrăvița, Belinț, Cărpiniș, Deta, Făget,  Lenauheim, Lugoj şi Sânnicolau Mare.

Ajuns la ediția a VIII-a, concursul are drept scop dezvoltarea spirituală, morală și culturală a elevilor prin intensificarea cooperării şi colaborării în domeniul învăţământului religios preuniversitar între Biserică, Școală, familie și comunitate.

Joi, 22 noiembrie a.c.. parohia Timișoara Viile Fabric a găzduit desfășurarea etapei zonale a concursului. Competiția s-a derulat pe șase secţiuni pe tema dată (Marea Unire: credință și jertfă):

–  clasele II-IV: – memorare şi recitare de poezie religioasă;

– realizare de desen religios (în ziua concursului).

–  clasele V-VIII: – realizare de desen religios (în ziua concursului).

–  clasele  VII-VIII: – scriere şi prezentare de eseu religios.

–  clasele  V-VIII:  – interpretare de priceasnă bisericească;

– interpretare de cântare bisericească psaltică.

La acest centru, au participat elevi de la școlile gimnaziale din Timișoara.

,,Pentru noi, elevii, 1 decembrie 1918 începe la ora de istorie, unde ni se arată că românii subjugați de cotropitorii străini, au dorit ca, după jertfa ostașilor din Primul Război Mondial, să se unească într-un singur cuget și-ntr-o singură simțire, și, de asemenea, începe la ora de religie, unde am învățat despre purtarea de grijă și implicarea Bisericii Ortodoxe, despre episcopul și, mai apoi, primul patriarh Elie Miron Cristea, despre preoții care și-au adunat poporul pe Câmpia lui Horea la Alba Iulia.” (eleva Carina Glatt, clasa a VIII-a C, Școala Gimnazială nr. 21 ,,Vincențiu Babeș” din Timișoara)

,,Străbunii au câștigat cu greu și mari jertfe aceste daruri, dar mai greu este generației mele să le păstreze. E greu pentru că tentațiile sunt mari, atât din exteriorul cât și din interiorul ființei acestui neam. Vreau să știi (România mea) că nu este totul pierdut. Noi te iubim, chiar dacă uneori nu știm să-ți arătăm. Te iubim Grădina Maicii Domnului, așa cum Dumnezeu ne-a arătat …” (eleva Flavia Berbentea, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială nr. 7 ,,Sfânta Maria” din Timișoara)

,,Marea Unire a însemnat, în primul rând – dragostea și binefacerile lui Dumnezeu revărsate peste acest popor, în al doilea rând – bunătatea unei întregii națiuni. În anul Centenar, gândul ni se îndreaptă spre cei care au creat această țară, spre cei care s-au jertfit pentru Marea Unire. Viitoarea generație este cea care va duce povestea mai departe.” (eleva Ana-Maria Dumitru, clasa a VIII-a, Școala Gimnazială nr. 16 ,,Take Ionescu” din Timișoara)

Concursul este organizat de: Parohia Ortodoxă Română Timișoara Fabric Est, Inspectoratul Şcolar Judeţean Timiş, Arhiepiscopia Timişoarei și Colegiul Național Pedagogic ,,Carmen Sylva” Timișoara, în colaborare cu Consiliul Județean Timiș, care asigură cofinanțarea lui, fiind inclus pe agenda culturală 2018.