Evocarea poetului național Mihai Eminescu, la Lugoj

Comemorarea Luceafărului poeziei românești a avut loc în data de 15 iunie și la Cercul Militar Lugoj printr-o seară culturală de excepție organizată de către Batalionul 183 Artilerie Mixtă General ,,Ion Dragalina”.

Evenimentul aflat la prima ediție a adunat oameni de cultură și iubitori ai poeziei eminesciene din Lugoj, Timişoara, Arad, Reşiţa, Deva, Anina, Făget, dar şi din Uzdin -Serbia şi Franţa.

Gazdă a evenimentului a fost Colonelul Ion Teca, Comandantul Garnizoanei Lugoj, care a transmis un mesaj de bun venit invitaților, asigurându-i totodată și de sprijinul său în vederea desfășurării unor astfel de evenimente culturale. Moderarea activităților a fost asigurată de Henrieta Szabo, directoarea Bibliotecii Municipale Lugoj.

Seara a avut numeroase momente inedite şi emoţionante, intercalate fiind de recitaluri de poezie și clipe muzicale. Momentele muzicale au venit din Țara Făgetului, fiind susţinute de cântăreţul de muzică populară Mircea Cârţişoreanu şi tânăra sa elevă, Thea Patricia Ploscaru, în vârstă de 5 ani, ce a obținut locul I la categoria ei de vârstă la Concursul „Lada de Zestre”. Alt moment special a fost pregătit de către cantautorul lugojean, prof. Vasile Gondoci.

O prezenţă aparte a fost aceea a doamnei Catherine Maguer din Saint Gingolph, Franţa. Aceasta a citit în limba română ,,Somnoroase păsărele”. Oaspeţii din Uzdin, Serbia – Vasile Barbu, redactor şef al revistei „Tibiscus” şi Iova Spăriosu, au făcut o pledoarie pentru păstrarea tradiţiilor şi limbii române, iar Victor Simu din Maramorac (Banatul Sârbesc) a făcut un apel pentru o colectă de carte românească destinată bibliotecii comunității sale, care numără 200 de suflete.

Printre cei ce au luat cuvântul s-au numărat oameni de cultură din Timişoara (Ilie Chelariu, poet, editor, redactor şef al revistei „Orient latin”, Ionel Aurel Simu, poetul Nicolae Toma și criticul literar Daniel Luca), Arad (Lucia Cuciureanu, poetă, redactor la revista culturală „Arca”, Oltea Blaga, actriţă, Mircea Pascariu, Constantin Dehelean), Reşiţa (poeţii Iacob Roman, Costel Simedrea, Petru Sângeorzan), Anina (Mihai Chiper – redactor şef al revistei „Arcadia”, Maria Chiper, Ion Roşianu – poet), Deva (poetul Daniel Marian), Ana Caia (Cenaclul „Aurel Turcuş”), Dumitru Butoi (Asociaţia Culturală „Luceafărul”).

Din urbea lugojeană au mai luat parte: prof. dr. Mihaela Bînă, cu trei liceeni recitatori de la Colegiul Naţional „Coriolan Brediceanu” – Darius Stegăriţa, Aria Lobonea, Bogdan Ioviţă, prof. Marcela Balint, actriţele Teatrului Municipal „Traian Grozăvescu” – Maria Voronca, Ileana Căprariu, Loredana Lupescu şi Maria Rogobete, directorul teatrului, Tudor Trăilă, realizatorul TV Marius Gangan, ziaristul Cristian Ghinea, cadre militare în retragere, poeţii Ionel Panait şi Gheorghe Busuioc, precum și numeroși alți invitați.

Seara a luat sfârșit printr-o serie largă de discuții și prin distribuirea noilor volume editoriale ale poeților participanți.

Comments are closed.