Expoziție de icoane bizantine

Arhiepiscopia Timișoarei, în parteneriat cu Școala Gimnazială “Sfântul Antim Ivireanul”, Grădinița “Troița”, Atelierul de pictură bizantină “Buna Vestire”, ASCOR și Radio Trinitas invită școlile doritoare din județul Timiș să expună icoanele elevilor în cadrul expoziției de icoane bizantine Lumina Florilor de Paști de la Muzeul Catedralei Mitropolitane Timișoara.

Vernisajul expoziției de icoane bizantine Lumina Florilor de Paști, va avea loc vineri, 24 martie, în prezența Înaltpreasfinției Sale Mitropolitul Banatului Ioan Selejan la Muzeul Catedralei Mitropolitane Timișoara, începând cu orele 15.30. Expoziția se va desfășura în cadrul anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi pictorilor bisericeşti și va fi deschisă în perioada 24 martie – 24 aprilie 2017.

 

Comments are closed.