Festival coral de colinde la Parohia Timișoara – Zona Dacia

La biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” a Parohiei Timișoara-Zona Dacia,  s-a încheiat Duminică seara festivalul coral de colinde „Cântecele Betleemului”, ajuns la a XIII-a ediție. În debutul festivalului, părintele paroh Ioan Bude a făcut o incursiune în istoria Vechiului Testament, enumerând și explicând profețiile mesianice cu privire la nașterea Mântuitorului Hristos.

Timp de două zile, evenimentul a întrunit în acest an 14 coruri şi grupuri vocale: Corala Ortodoxă „Filaret Barbu” a Protopopiatului Lugoj, Corala „Epifania” al Protopopiatelor Ortodoxe Române din Timişoara, Corul Catedralei Ortodoxe Sârbe din Timişoara, Corul Vicariatului Greco-Catolic din Timișoara și Corul bizantin „Sfântul Ierarh Nicolae” al Facultății de Litere, Istorie și Teologie din Timișoara. Corurile parohiale participante au fost: Corul „Theofora Dacica Timisiensis” al Parohiei Timişoara – Zona Dacia, Corul „Apostolia” a Parohiei Timișoara Viile Fabric, Corala Giroceana al Parohiei Giroc, Corul Sfântul Dimitrie al Parohiei Dudeștii Noi, Corul „Armonia” al Parohiei Timișoara-Mehala și Grupul vocal „Psaltis” din București. Un loc aparte în programul evenimentului l-au ocupat cele patru coruri de copii: Corul Școlii Gimnaziale „Sfântul Antim Ivireanul” și al Grădiniței „Troița” Corul „Inocentia”, al Parohiei Timişoara-ZonaDacia, Corul „Soarelui” al Școlii Gimnaziale Nr. 30 din Timișoara.

Juriul Festivalului de colinde „Cântecele Betleemului” a fost format din maestrul Diodor Nicoară, preşedintele juriului, profesor Ovidiu Giulvezan și arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei.

La final, din partea parohiei organizatoare, toate ansamblurile corale au primit daruri, pentru interpretarea frumoaselor colinde românești, ce au adus în sufletul credincioşilor prezenți bucuria Naşterii Domnului Iisus Hristos.

Comments are closed.