Festivalul „Cântecele Betleemului”, la Parohia Timișoara – Zona Dacia

Biserica cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh” a Parohiei Timișoara-Zona Dacia a găzduit cea de-a XV-a ediție a festivalului coral de colinde „Cântecele Betleemului”. Moderatorul festivalului a fost părintele paroh Ioan Bude. Din partea Centrului eprhial a fost prezent părintele cons. Zaharia Pereș, care a transmis binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului.

Evenimentul s-a desfășurat pe parcursul a două zile, întrunind în acest an 17 coruri şi grupuri vocale: Corala Ortodoxă „Filaret Barbu” a Protopopiatului Lugoj, Corala „Epifania” al Protopopiatelor Ortodoxe Române din Timişoara, Corul Catedralei Ortodoxe Sârbe Timişoara-Cetate, Corul „Sfântul Iosif” al Vicariatului Greco-Catolic din Timișoara, Grupul vocal „Lira” din Timișoara. Corurile parohiale participante au fost: Corul „Theofora Dacica Timisiensis” al Parohiei Timişoara – Zona Dacia, Corul „Apostolia” a Parohiei Timișoara Viile Fabric, Corul „Doina Banatului” al Parohiei Timișoara-Iosefin, Corul „Armonia” al Parohiei Timișoara-Mehala și Corul „Învierea” al Parohiei Foieni. Un loc aparte în programul evenimentului l-au ocupat corurile de copii: Corul de copii din clasa a II-a G de la Școala Gimnaziale nr. 24, Corul „Inocentia”, al Parohiei Timişoara-Zona Dacia, Corul primar de copii al Școlii Gimnaziale Nr. 30 din Timișoara, Corul „Anghelos” al Școlii Gimnaziale din Orțișoara și Corul „Îngerașilor” al Școlii Gimnaziale nr. 24 din Timișoara.

Juriul Festivalului de colinde „Cântecele Betleemului” a fost format din maestrul Diodor Nicoară, preşedintele juriului, maestrul Costin Gheorghe, dirijor permanent al Orchestrei Filarmonicii „Banatul” și arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei.

La final, din partea parohiei organizatoare, toate ansamblurile corale au primit daruri, pentru interpretarea frumoaselor colinde românești, ce au adus în sufletul credincioşilor prezenți bucuria Naşterii Domnului Iisus Hristos.

Comments are closed.