Festivalul coral „Cântecele Învierii”, ediția a XVIII-a

Duminică, 7 mai 2017, de la ora 12,00, Arhiepiscopia Timișoarei și Parohia Timișoara Mehala organizează Festivalul coral „Cântecele Învierii”, ediția a XVIII-a. Evenimentul, ce marchează împlinirea a 130 de ani de activitate a Corului parohial Armonia, se va desfășura în biserica „Înălțarea Domnului” din Mehala.

Vor participa corurile, Corul Osana al Ligii Tinerilor Creștin Ortodocși Români – Lugoj, Corul Sf. M.Mc.Gheorghe  al Parohiei Ghiroda Veche, Corul Filocalia al Colegiului Național Coriolan Brediceanu – Lugoj, Corul Apostolia al Parohiei Timișoara Viile Fabric, Corul Bărbătesc al Parohiei Giroc și Corul Armonia al Parohiei Timișoara Mehala, ce vor prezenta un remarcabil program de cântări specific perioadei pascale.  

Festivalul coral „Cântecele Învierii” reprezintă o frumoasă tradiție în Arhiepiscopia Timișoarei, care în fiecare an se desfășoară într-una din locașurile de cult din eparhie, precum Mănăstirile Timișeni-Șag, Dobrești, Săraca, Românești ș.a.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului la eveniment va lua parte și Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, ce va oficia Sfânta Liturghie în fruntea unui sobor de preoți și diaconi de la parohie și de la parohiile învecinate.

Comments are closed.