Festivalul de colinde “Vestim Nașterea”

DSC_9753

Duminică, 14 decembrie, biserica cu hramul “Naşterea Maicii Domnului” a Parohiei Timișoara Iosefin a găzduit cea de-a 11-a ediţie a festivalului de colinde ”Vestim Nașterea”. Evenimentul a reunit mai multe formaţii corale de copii din Timişoara: Grupul ”Flores” al Palatului Copiilor din Timișoara, condus de prof. Nicolae Pușcașu şi Corul de copii al Parohiei Iosefin, dirijat de prof. Adina Botezatu. Alături de aceştia, au susţinut un program artistic şi un grup de elevi din Banatul sârbesc din localitatea Sălcia. În deschiderea festivalului corul “Doina Banatului” al  Parohiei Timişoara-Iosefin, dirijat de prof. Florin-Nicolae Șincari a susţinut un recital de colinde. Alături de clericii şi enoriaşii parohiei, la festival au luat parte numeroşi credincioşi din oraş, dar şi părinţi şi rude ai micilor artişti. În final, toţi copiii au fost răsplătiţi cu aplauze din partea publicului şi cu daruri speciale din partea organizatorilor. Evenimentul a fost organizat de Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Timișoarei, Parohia Ortodoxă Română Timișoara Iosefin și Fundația “Preot Ioan Olariu”.

DSC_9792 DSC_9772 DSC_9775

Comments are closed.