Festivalul Inimilor, la Timișoara

Primăria Municipiului Timișoara,organizează între 4 și 8 iulie, la Teatrul de Vară din Parcul Rozelor,  o nouă ediție a Festivalului Inimilor. Evenimentul, ajuns la cea de-a 29-a ediție, se va bucura de participarea extraordinară a unor artiști reprezentând țări din Bulgaria, Georgia, Italia, Mexic, Serbia, Slovacia, Spania, Turcia, Ucraina și Ungaria. Festivalul Inimilor este primul eveniment românesc înscris în calendarul CIOFF (Comitetului Internațional de Organizare a Festivalurilor Folclorice), aflat sub patronajul UNESCO. Cinci zile pline pentru iubitorii de folclor, la unul dintre cele mai așteptate evenimente ale anului. La ediția cu numărul 29 participă artiști din 10 țări, cărora li se adaugă ansambluri folclorice de tradiție din România  Ultima zi a festivalului, duminică, 8 iulie 2018, va aduce dans, muzică şi porturi tradiționale, atât dimineața la Muzeul Satului Bănățean, cât și seara, de la 19.30, în Parcul Rozelor. Ansamblurile participante vor oferi un regal folcloric, în închiderea festivalului.

 

 

Comments are closed.