Glas de colind la Catedrala mitropolitană

În Arhiepiscopia Timișoarei s-a constituit o frumoasă tradiție ca, în preajma marelui praznic al Nașterii Domnului, copiii din centrele de ocrotire, îngrijire şi asistenţă ale județului Timis să susțină un concert special de colinde la Catedrala mitropolitană din Timișoara.

Prin rodnica cooperare dintre Arhiepiscopia Timișoarei și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Timiș, peste 120 de copii din centrele de plasament din Găvojdia, Lugoj, Recaș și Timișoara au adus, Luni seara, timișorenilor vestea Nașterii Domnului. La eveniment, alături de colindători au fost prezenți coordonatorii centrelor de ocrotire, dar și reprezentanții Centrului eparhial și ai DGASPC Timiș.

La cetele de colindători s-a adăugat și un grup de copii, veniți din localitatea Partoș, pentru a se închina și a-l colinda pe Sfântul Ierarh Iosif, ocrotitorul Banatului.

La finalul concertului, în semn de apreciere, copiii au primit, din partea Arhiepiscopiei Timişoarei, pachete cu daruri.
Comments are closed.