Hramul capelei din cadrul Spitalului de psihiatrie din Jebel

Luni 2 iulie, de sărbătoarea Sfântului Ioan Maximovici, arhiepiscop de Shangai și San Francisco, capela din cadrul Spitalului de psihiatrie din Jebel și-a sărbătorit hramul.

Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către părintele Marius Florescu de la Centrul eparhial, părintele Florin Groza de la parohia Jebel și părintele Ioan Vasile Cheregi de la Spitalul de Psihiatrie. De față au fost numeroși bolnavi, dar și îngrijitori ai acestora. Mulți dintre cei ce s-au pregătit în prealabil s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului.   Cuvântul de învățătură a fost despre viața și minunile sfântului sărbătorit. După slujbă, bolnavii au primit pachete cu alimente, iar preoții invitați au vizitat mai multe pavilioane, unde au cercetat pe bolnavi.

Comments are closed.