Hramul Mănăstirii Luncanii de Sus

La sărbătoarea Sfinţilor Împăraţi şi întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa, Elena,Mănăstirea Luncanii de Sus, din Judeţul Timiş, a îmbrăcat haine de sărbătoare, cinstindu-și ocrotitorii spirituali. La bucuria obștii monahale și a numărului mare de pelerini, veniți din Timișoara, Lugoj și din satele aflate în proximitatea mănăstirii, a luat parte și Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, care  a participat, în biserica lăcaşului monahal, la Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de preoți, din care au făcut parte arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Timișoarei, părintele protopop Bujor Păcurar și alți preoți din parohiile învecinate.

În cuvântul de învățătură, rostit la finalul sinaxei euharistice, Mitropolitul Banatului a vorbit despre contextul istoric în care au trăit Sfinții Constatin și Elena, considerați drept cei care au dat libertate creștinismului, devenind protector ai creștinilor. În continuare, Chiriarhul Banatului, împreună cu soborul slujitor, a mers la mormântul arhimandritului Ieronim Stoican, fostul duhovnic al acestui așezământ, unde a fost oficiată Slujba Parastasului.