Începutul noului an civil, marcat la Timișoara

Sute de bănățeni au venit, în noaptea dintre ani, la Catedrala mitropolitană din Timișoara, pentru a participa la Slujba Acatistului Mântuitorului Iisus Hristos și pentru a întâmpina, prin rugăciuni doxologice, cununa noului an civil. Ceremonialul religios a fost oficiat de Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, împreună cu preoții și diaconii Catedralei. La final, Înaltpreasfinţia Sa a rostit un cuvânt de învăţătură despre importanța și sfințirea timpului, ca oportunitate pentru hristoformizarea naturii umane.

În ziua de Anul Nou, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Tăierea împrejur cea după trup a Domnului şi face pomenirea Sfântului Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, la Catedrala Mitropolitană „Sfinții Trei Ierarhi” din urbea de pe Bega, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Ioan a săvârșit, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a marelui ierarh capadocian. În cadrul slujbei euharistice, un număr mare de copii și tineri s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

După Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, Mitropolitul Banatului a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură despre importanța praznicului, evidențiind faptul că Fiul lui Dumnezeu, în marea Sa iubire de oameni, se face om, arătând-se prunc sub lege, ca să-l restaureze pe omul călcător de lege și să-i deschidă perspectiva îndumnezeirii și a Împărăției luminii neînserate. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa a vorbit şi despre viața și faptele Sfântului Ierarh Vasile cel Mare, apărătorul dreptei credințe, într-un timp în care ereziile trinitare divizau unitatea Bisericii lui Hristos.

Cu prilejul începutului anului nou civil, Întâistătătorul Mitropoliei Banatului a transmis credincioșilor bănățeni urări de sănătate și un an roditor în ceea ce privește săvârșirea faptelor bineplăcute lui Dumnezeu.