Informare şi diseminare a rezultatelor obţinute în cadrul proiectului “Alege Școala”

Fundaţia World Vision România, în parteneriat cu Patriarhia Română, organizează joi, 22 octombrie 2015, începând cu orele 10.00, în cadrul sediului Arhiepiscopiei Timişoarei, Sala Festivă (Bulevardul C.D. Loga, nr. 7, Timişoara) în cadrul proiectului „Alege Școala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!”, un eveniment de informare şi diseminare a rezultatelor obţinute în cadrul Proiectului.

ŞCOALA, MEDIU PRIELNIC PENTRU FORMAREA INTELECTUALĂ ŞI CREŞTEREA SPIRITUALĂ A COPIILOR ŞI TINERILOR

Timișoara, 22 octombrie – În cadrul proiectului „Alege Școala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia și Nord-Vest”, derulat de către Fundaţia World Vision România, în parteneriat cu Patriarhia Română, va avea loc joi, 22 octombrie 2015, un eveniment de informare şi diseminare a rezultatelor obţinute în cadrul Proiectului. Evenimenul se va desfăşura cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, în prezenţa autorităţilor locale din judeţul Timiş, a preoţilor implicaţi în activităţile catehetice, a cadrelor didactice şi a beneficiarilor din cele 20 Centre Educaţional-Inovative „Alege Școala!” din Regiunea Vest. Evenimentul va fi moderat de către Pr. Drd. Sorin Lungoci, Expert Formator Proiect.

„Prin acest eveniment, ne propunem să prezentăm publicului larg proiectul Alege Școala, rolul pe care îl are educația în formarea viitoarelor generații și rezultatele obținute până în prezent. Școala și Biserica au aceeași motivație morală, de a construi caractere. Ne dorim ca şcoala să devină un mediu prielnic formării intelectuale şi creşterii spirituale a copiilor şi tinerilor”, a declarat Pr. Dr. Constantin Naclad, manager proiect.

În Regiunea Vest, în cadrul proiectului „Alege Şcoala!”, au fost înfiinţate 20 Centre Educațional-Inovative la: Timişoara Fratelia, Jimbolia, Timişoara Viile Fabric, Timişoara Ronaţ, Buziaş I, Sânandrei, Arad-Bujac, Curtici, Șepreuş, Gurba, Păuliş, Gurahonţ, Deva, Orăştie, Vulcan, Sf. Nectarie Homorod, Reşiţa Monion, Moldova Nouă, Oraviţa şi Caransebeş. Aici s-au desfăşurat activităţi de tip „Școală după Școală” şi „Şcoală de Duminică”, ce au vizat menţinerea în sistemul educaţional şi reducerea abandonului școlar pentru aproximativ 750 de copii şi tineri.

Proiectul „Alege Şcoala în regiunile de dezvoltare Vest, Sud-Vest Oltenia şi Nord-Vest!”, derulat de către Fundaţia World Vision România, în parteneriat cu Patriarhia Română, în perioada aprilie 2014 – decembrie 2015, are ca obiectiv menţinerea în sistemul de educaţie a 1.325 de copii şi tineri expuşi riscului de abandon şcolar, precum şi dezvoltarea unor acţiuni, prin care 318 persoane să poată să-şi reia studiile.

Pentru informaţii suplimentare:

Pr. Dr. Constantin Naclad – manager proiect
Tel: 0786.280510, Email: constantin_naclad@wvi.org

Comments are closed.