Întâlnirea Oastei Domnului, la Timișoara

Cu binecuvântarea, Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, Duminică, 12 iulie a avut loc întâlnirea pe țară a Asociației Oastea Domnului. Întâlnirea s-a desfășurat în parohia Timișoara-Viile Fabric cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”.

Adunarea a fost coordonată de pr. prof. Dr. Vasile Mihoc de la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna” din Sibiu însoțit de pr. Iosif Toma de la Sfatul frățesc al Oastei Domnului din Sibiu.

Programul evenimentului a debutat cu Sfânta Liturghie oficiată în paraclisul bisercii parohiale, în spațiu deschis, unde cuvântul de învățătură a fost ținut de părintele profesor Vasile Mihoc.

În după-amiaza aceleiași zile, în cadrul adunării au fost rostite cuvinte duhovnicești, reflecții biblice la pericopa evanghelică a zilei, s-au cântat pricesne, s-au rostit poezii din opera poetului Traian Dorz și părintelui Iosif Trifa, două personalități care au marcat istoria Oastei Domnului de-a lungul anilor.

Invitatul special al acestei ediții a fost Preasfințitul Părinte Daniil Stoenescu, care a transmis un mesaj încurajator celor prezenți, evidențiind misiunea importantă ce o desfășoară Oastea Domnului în cadrul Bisericii noastre.

Din partea Centrului eparhial au fost prezenți la eveniment pr. Marius Sfercoci, secretar eparhial și protopopul Zaharia Pereș, de la Protopopiatul Timișoara I. Mesajul Chiriarhului a fost transmis de secretarul eparhial, pr.  Marius Sfercoci.