Întrunire pe probleme de salarizare la Centrul eparhial

Cu binecuvântarea și cu participarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, Ariepiscopul Timișoarei și Mitropolitul Banatului, vineri, 4 mai a.c., la Centrul eparhial din Timișoara a avut loc o sedință de lucru pe probleme de salarizare a personalului clerical, la care au participat colaboratori de la Centrul eparhial, părinții protopopi și funcționari ai oficiilor protopopești din cadrul eparhiei, responsabili cu salarizarea.

În cadrul întrunirii a fost prezentat procesul verbal încheiat la Secretariatul de Stat pentru Culte, miercuri, 2 mai, ac., privind salarizarea clerului din eparhia noastră și au fost stabilite măsurile necesare corectării reîncadrărilor, corespunzător gradațiilor, vechimii reale în muncă și în specialitate a personalului clerical.

De asemenea, s-a hotărât ca oficiile protopopești împreună cu preoții parohi, ce beneficază de sprijin de la Bugetul de Stat în procent de 80%, să completeze declarațiile pe proprie răspundere din care rezultă că nu obțin venituri și să depună documetele justificative solicitate.

Oficiile protopopești au obligația de a pune în aplicare la termenul stabilit măsurile hotărâte și de a întocmi situațiile solicitate de către Secretariatul de Stat pentru Culte în conformitate cu documentele puse la dispoziție.

 

Comments are closed.