ÎPS Ioan, Mitropolitul Banatului, la ceas aniversar

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Arhiepiscopul Timișoa­rei și Mitropolitul Banatului, a împlinit, Joi, 14 noiembrie, vârsta de 68 de ani. Cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei și Preasfințitul Părinte Emilian Crișanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Aradului, împreună cu membrii Permanenței Consiliului eparhial, protopopii eparhiei, clericii Catedralei Mitropoli­tane din Timișoara și colabo­ratorii Centrului eparhial au adresat Părintelui Mitropolit Ioan alese felicitări și simțăminte de prețuire, de dragoste filială, precum și sincere urări de sănătate, putere de muncă și ajutor de la Dumnezeu în misiunea de arhipăstor al clericilor, monahilor și credincioșilor bănățeni.

La ceas aniversar, Înaltprea­sfințitul Părinte Mitropolit Ioan a oferit o recepție la Reședința mitropolitană pentru toți colaboratorii Înaltpreasfinției Sale și a mulțumit pentru frumoasele urări de sănătate, încredin­țându-i de toată dragostea și prețuirea sa părintească.

Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan s-a născut la data de 14 noiembrie 1951, în localitatea Pietrani, judeţul Bihor. În anul 1986 a absolvit Seminarul Teologic din Craiova, iar în 1990, Institutul Teologic de grad universitar din Sibiu. La 6 august 1990 a fost hirotonit ierodiacon la Mă­năstirea Lainici, iar la 15 august 1990 a fost hirotonit ieromonah la Mănăstirea Tismana. În anul 1994 a fost hirotesit arhimandrit şi numit Superior al Aşezămin­te­lor Româneşti de la Ierusalim. La 12 iulie 1994, Colegiul Electo­ral Bisericesc l-a ales ca întâi­stătător al nou-înfiinţatei episco­pii cu sediul la Miercurea-Ciuc. La 16 decembrie 2014, Înaltprea­sfinția Sa a fost ales de către Sfân­tul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în slujirea de Arhiepiscop al Timişoarei şi Mitropolit al Banatului. Întronizarea a avut loc la 28 decembrie 2014 în Catedrala Mitropolitană din Timişoara și a fost oficiată de Preafericitul Pă­rinte Patriarh Daniel, împreună cu mai mulți membri ai Sfântului Sinod.