Marşul pentru viaţă, la Lugoj

Şi anul acesta, Lugojul s-a numărat printre cele peste 500 de oraşe din România şi Republica Moldova în care s-a desfăşurat Marşul pentru Viaţă, tema de anul acesta fiind intitulată „Unic din prima secundă”.

Pe plan local, evenimentul a fost organizat de Protopopiatele Lugoj şi Făget, în colaborare cu toate celelalte culte şi asociaţii creştine din oraş, având acelaşi scop comun, şi anume, afirmarea dreptului la viață al copilului nenăscut și conștientizarea gravității avortului.

Întrunirea participanţilor a avut loc, începând cu orele 12:00, pe esplanada din faţa bisericii cu hramul „Învierea Domnului” de pe strada Caransebeşului, unde au fost rostite câteva alocuţiuni legate de acest moment important. Astfel, după cuvântul de bun venit adresat participanţilor de către părintele protopop Ioan Cerbu , au vorbit doamnele Gabriela Rădulescu, Cristina Furdean şi Maria Birău, care prin mesajele pline de conţinut, au arătat de ce este important să susţinem viaţa celor încă nenăscuţi şi să luptăm cu toate mijloacele ce ne stau la îndemână, împotriva acestei crime numite AVORT, la care, din păcate, multe femei  din ziua de astăzi, recurg. Din locaţia respectivă, cei peste 100 de participanţi, s-au deplasat, pedestru, prin centrul oraşului, fiind rostite rugăciuni şi intonate cântece cu caracter creştin, totul culminând cu slujba Acatistului Sfântului Stelian, oficiată în biserica cu hramul „Adormirea Maicii Domnului”. La finalul slujbei, părintele protopop Ioan Cerbu a mulţumit tuturor pentru prezenţă şi implicare în evenimentul desfăşurat, transmițând totodată, şi cuvântul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului.

Comments are closed.