Mitropolitul Banatului, alături de persoanele vârstnice

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, a făcut o vizitată, săptămâna aceasta, persoanelor vârstnice din cadrul Căminului de bătrâni din Timișoara.  Alături de Înaltpreasfinția Sa a fost prezent și un grup de femei din cadrul Societății Femeilor Creștin Ortodoxe din Timișoara, care au oferit alimente neperisabile. Totodată, Mitropolitul Banatului a oferit, în semn de solidaritate și afecțiune, tuturor persoanelor și angajaților căminului articole vestimentare. De asemenea, ierarhul a luat masa alături de persoanele vârstnice, aducând, prin sfaturi și gânduri bune, mângâiere și alinare tuturor beneficiarilor.

Misiunea Căminul pentru persoane vârstnice din Timișoara este de a acorda servicii sociale de îngrijire în sistem rezidențial, în vederea prevenirii, limitării sau înlăturării efectelor temporare sau permanente ale unor situații ce pot afecta viața persoanei vârstnice sau pot genera riscul de excluziune socială. Printre sprijinul pentru realizarea igienei corporale și ajutorul pentru menţinerea capacităţii fizice şi intelectuale se numără și anumite servicii sociale ce au ca obiectiv atât prevenirea marginalizării sociale, cât și reintegrarea socială în raport cu capacitatea psihoafectivă.

Comments are closed.