Olimpicii județului Timiș premiați de Arhiepiscopia Timișoarei  

premierea-olimpicilor-judetului-Timis2În data 31 mai de la ora 19,00 Arhiepiscopia Timişoarei împreună cu Fundaţia culturală Artmedia şi Inspectoratul şcolar al judeţului Timiş organizează  a zecea ediţie a premierii  olimpicilor judeţului Timiş. Astfel,  43 de elevi care au obţinut locul I la olimpiadele naţionale vor fi cinstiţi şi admiraţi în sala Capitol a Filarmonicii ,,Banatul” din Timişoara. Premiile vor consta în următoarele: 300 lei pentru fiecare elev olimpic, un volum enciclopedic ,,Simbolica biblică şi creştină. Dicţionar enciclopedic” de pr. Victor Aga şi o cutie de ciocolată. Ca în fiecare an în cinstea lor se va organiza şi un spectacol de teatru, unde după nume cunoscute ale scenei româneşti ca Dan Puric, Oana Pelea, Marius Manole, Tudor Gheorghe, Florin Piersic, în această seară vor urca pe scenă Horaţiu Mălăele şi Nicuale Urs cu piesa ,,Măscăriciul”. Precizăm că, organizatorii oferă invitaţii cu locuri gratuite pentru toţi  cei 137 de olimpici ai judeţului la spectacolul menţionat. Manifestarea culturală de astăzi se înscrie în acţiunile desfăşurate de eparhia noastră în Anul omagial al educaţie religioase a  tineretului creştin ortodox în Patriarhia Română.

Comments are closed.