Pelerinaj Israel în perioada 31 mai – 7 iunie

Ziua I: Aterizare pe Aeroportul Ben Gurion. Deplasare la Lod – închinare în Biserica ce adăposteşte mormântul şi moaştele Sf. Gheorghe. Deplasare la Haifa, închinare la Biserica Stela Maris, privire panoramica asupra Gradinilor Bahai. Cana Galileii – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la Nunta din Cana Galileii. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii.
Cazare şi cină în Tiberias.

Ziua II: Mic dejun. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă Schimbarea la Faţă (locul Schimbării la Faţă a Domnului Iisus Hristos, Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de celebra Predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum, Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru. Râul Iordan – Yardenit: – loc amenajat pentru a intra în apa Iordanului.
Cazare şi cină în Tiberias.

Ziua III: Mic dejun. Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim. Deplasare spre Ierihon – privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii. Închinare în Mănăstirea Dudul lui Zaheu şi Aşezământul Românesc de la Ierihon . Deplasare către ţărmul Mării Moarte.
Cazare şi cină în Bethleem.

Ziua IV Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea Dominus Flevit („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce apăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării.
Cazare şi cină în Bethleem.

Ziua V: Mic dejun – Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, scaldatoarea Bethesda, ajungând la Biserica Sfintei Învieri sau Sfântului Mormânt al Domnului Iisus Hristos (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sf. Mormânt, locul unde s-a aflat Sf. Cruce, etc).
Cazare şi cină în Bethleem

Ziua VI Mic dejun. Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a vizita Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava) şi Mănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian. Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de Maicii Domnului), Grota Laptelui.
Cazare şi cină în Bethleem

Ziua VII: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul – Cina cea de Taină şi Mormântul Regelui şi Psalmistului David, Biserica Sf. Petru Galicantu. Deplasare la Zidul Plângerii. Deplasare la Ein Karem – ne vom închina în Biserica Naşterea Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi Izvorul Sfintei Fecioare Maria.
Cazare şi cină în Bethleem.

Ziua VIII : plecare spre aeoport

Informaţii suplimentare la Arhiepiscopia Timişoarei:
Pelerinajul se va realiza prin Patriarhia Română – Centrul de pelerinaje ,,Partoş” din Timişoara, str. C.D.Loga nr.7.

680 euro + comision ghid şi şofer Israel

Pr. Zaharia Pereş 0721269389

Pr. Marius Ioana 0773329009

Beatrix Pârvu 0731630607

Comments are closed.