Pomenirea de 40 de zile a părintelui profesor Vasile Itineanț

      Sâmbătă 16 decembrie, la biserica parohiei Timişoara Calea Martirilor a avut loc slujba parastasului de 40 de zile pentru părintele profesor Vasile Itineanţ de la Facultatea de Teologie din Timişoara. Au slujit actuali şi foşti profesori, preoţii parohiei şi alţi slujitori invitaţi. Părintele profesor Adrian Covan a ţinut un cuvânt de învăţatură. Pe lângă membrii familiei, de faţă au fost mai mulţi studenţi şi credincioşi. Răspunsurile la slujbă au fost date de corul parohiei.

        Marţi 19 decembrie, la paraclisul mitropolitan din cadrul liceului C.D. Loga, la iniţiativa şi în prezenţa părintelui profesor Nicolae Morar, şeful catedrei de Teologie ortodoxă din cadrul Facultăţii de Litere, Istorie şi Teologie, s-a săvârşit Sfânta Liturghie de către mai mulţi slujitori, în frunte cu părintele ieromonah Rafael Povîrnaru. După aceasta, în prezenţa familiei părintelui comemorat şi a studenţilor la Teologie, s-a săvârşit slujba parastasului. Părintele profesor Marius Florescu a rostit un cuvânt ocazional. De asemenea, părintele consilier Zaharia Pereş de la Centrul eparhial a transmis familiei binecuvântarea şi cuvântul de mângâiere al ierarhilor eparhiei noastre.

 

 

 

 

Comments are closed.