Praznicul Înălțării Domnului și Ziua Eroilor, sărbătorite la Timișoara

De praznicul Înălțării Domnului, la Catedrala mitropolitană din Timișoara, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Ioan, Mitropolitul Banatului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, în prezența miilor de credincioși timișoreni, precum și a cadrelor militare din garnizoana Timișoara. După otpustul Dumnezeieștii Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit Slujba Parastasului pentru toți eroii și martirii neamului căzuți, de-a lungul vremii, pe câmpurile de luptă pentru libertatea şi demnitatea poporului român şi pentru apărarea credinţei strămoşeşti. La finalul slujbei, Chiriarhul Banatului a rostit un cuvânt de învățătură despre semnificația teologică a praznicului Înălțării Domnului, precum și despre importanța cinstirii eroilor neamului.

În continuare, soborul slujitor, împreună cu toți credincioșii prezenți, s-au deplasat la Monumentul Crucificării din fața Catedralei mitropolitane, unde a avut loc, în prezența oficialităților și a numeroșilor timișoreni, slujba de pomenire pentru eroii căzuți la datorie pe pământ strămoșesc sau departe de țară. La finalul slujbei, au avut loc ceremonii militare și depuneri de coronae din partea Mitropoliei Banatului și a autorităților locale și județene. Ceremonia s-a încheiat cu defilarea Gărzii de Onoare. Detașamentul de onoare a fost constituit din militari aparținând Brigăzii 18 Cercetare-Supraveghere Banat, Batalionulului 32 Cercetare-Supraveghere Mircea, Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș, Inspectoratului de Jandarmi Timiș „General Moise Groza” și Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră. La ceremonia religios-militară au participat comandanți, reprezentanți ai instituțiilor din sistemul de apărare, ordine publică și siguranță națională din garnizoana Timișoara, membri ai Asociației Veteranilor de Război „Eftimie Murgu” – Filiala Timiș, membri ai Asociației Județene Timiș a Cadrelor Militare în Rezervă și în Retragere, veteran ai misiunilor din Afganistan și Irak, reprezentanți ai instituțiilor de cultură din Timișoara și din Județul Timiș, elevi și studenți.

Tot în această zi, la Monumentul Eroilor Revoluţiei din Decembrie 1989 de la Cimitirul eroilor din Calea Lipovei, precum şi la mai multe monumente închinate eroilor din oraş: Monumentul Eroilor sublocotenent (post mortem) Ioan Groșaru și sublocotenent (post mortem) Ioan Lucian Leușten, din incinta cazarmei Batalionului 32 Infanterie „Mircea”, Monumentul Eroilor români din primul şi al II- lea Război Mondial, la Monumentele eroilor sovietici, sârbi, germani şi francezi, au avut loc slujbe de pomenire, urmate de ceremonii militare și depuneri de coroane și jerbe de flori.

Ziua Eroilor sărbătorită cu prilejul zilei Înălțării Domnului

În semn de recunoștință pentru sacrificiul suprem al sutelor de mii de ostași căzuți la datorie în timpul Primului Război Mondial, Tratatul de la Versailles, semnat de fostele țări beligerante în 1919, prevedea, printre altele, obligativitatea întreținerii mormintelor ostașilor îngropați pe teritoriile statelor respective, precum și a operelor comemorative de război dedicate acestora.

În România, care a pierdut, în prima mare conflagrație a secolului al XX-lea, aproape un milion de militari și civili, concretizarea prevederilor actului de la Versailles s-a făcut prin Decretul-lege nr. 1693 / 4 mai 1920, care a stabilit ca Ziua Eroilor să fie sărbătorită cu prilejul Zilei Înălțării Domnului Iisus Hristos, dată decretată sărbătoare națională a poporului român. Țara noastră a devenit, astfel, primul stat care i-a asimilat pe eroii străini celor naționali.

Înălţarea Domnului, sărbătoare naţională

Pomenirea eroilor neamului românesc la praznicul Înălţării Domnului a fost hotărâtă de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920. Această decizie a fost consfinţită prin alte două hotărâri sinodale din anii 1999 şi 2001, prin care această zi a fost proclamată ca Zi a Eroilor şi sărbătoare naţională bisericească. Totodată, Legea 379/2003, privind regimul mormintelor şi operelor comemorative de război, a proclamat sărbătoarea Înălţării Mântuitorului Iisus Hristos la cer, drept sărbătoare naţională a poporului român.