Premierea elevilor olimpici – Maratonul inteligenței

Mitropolia Banatului, Inspectoratul Școlar al Județului Timiș și Fundația Culturală ,,Artmedia”, cu sprijinul Consiliului Județean Timiș și al Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș, organizează în data de 14 iunie a.c. un eveniment social sub genericul „Maratonul Inteligenței”, destinat elevilor olimpici ai județului Timiș. De la ora 18.45 – Prezentarea Cadourilor lui ŞTEFAN POPA POPA’S, iar de la ora 19.00 – Decernarea premiilor şi  Spectacol de Gală realizat de elevi ai Colegiului Naţional de Artă „Ion Vidu” şi trupa Peregrinii, în regia lui Cătălin Ursu și scenografia realizată de Geta Medinschi. Vor prezenta Andreea Țega, Mădălina Dorgo și Lucian Oros. Evenimentul este conceput sub forma unei Gale – Spectacol în care vor fi decernate premii de excelență. 

 Fondurile necesare acestui Proiect se realizează prin:

  • contribuţia Consiliului Judeţean Timiş
  • contribuţia credincioşilor în 4 iunie în Bisericile Ortodoxe din Timişoara şi judeţul Timiş
  • contribuţia persoanelor fizice – donaţii „Sprijin şi eu un olimpic” – zilnic la secretariatul Mitropoliei Banatului (Bld. C.D.Loga, nr.7)
  • contribuţia firmelor de top, a instituţiilor, a şcolilor – prin sponsorizări în contul Mitropoliei Banatului:

Cod IBAN RO24BTRLRONCRT00P2253602

 

             „Mai bine de zece ani Biserica noastră îi sprijină şi le aduce prinos de mulţumire olimpicilor din părţile Banatului. Biserica apreciază prin acest gest atât munca depusă de elevii olimpici, dar în acelaşi timp ne gândim şi la dascălii lor, la profesorii lor şi la părinţii lor. De aceea eu zic că acesta este un moment al recunoştinţei celor care trudesc pe ogorul minţii oamenilor. Unii trudim pe holdele acestui spaţiu binecuvântat de Dumnezeu, al Banatului, şi iată profesorii şi părinţii trag o brazdă în mintea şi conştiinţa acestor copii. Noi credem că ei vor aprecia peste timp gesturile noastre, gesturile care îi vor sprijini să meargă mai departe, să-şi deschidă aripile pentru a trece oricând peste Carpaţi şi în orice spaţiu românesc.

          Dumnezeu să-i binecuvinteze pe olimpici, dar nu numai pe ei, ci pe toţi copii şcolari din judeţul acesta!

          Dumnezeu să binecuvinteze profesorii lor şi pe părinţii lor,  care îi cresc cu atâta dragoste de carte şi de ţară!” 

 

                                                                       ÎPS Ioan

                                                            Mitropolitul Banatului       

 

 

Comments are closed.